اهمیت بالای اجرای مدیریت زیست بومی در تالاب‌ امیرکلایه

۱۲ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۱ کد : ۲۴۳۴۲ اخبار پژوهش و فناوری عمومی
مسئول دبیرخانه تالاب‌های گیلان گفت: اجرای مدیریت زیست بومی در تالاب‌امیرکلایه از اهمیت بالایی برخوردار است.
اهمیت بالای اجرای مدیریت زیست بومی در تالاب‌ امیرکلایه
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان عباس عاشوری  امروز در حاشیه برگزاری کارگاه جامع مدیریت زیست بومی تالاب امیرکلایه که در مجتمع آموزشی پژوهشی جهاد دانشگاهی گیلان برگزار شد، گفت: تالاب امیر کلایه یکی از سه تالاب بین‌المللی گیلان است که اجرای مدیریت زیست بومی در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: تالاب‌انزلی و پارک ملی بوجاق علاوه بر تالاب امیرکلایه از تالاب‌های بین‌المللی هستند، اما تفاوت تالاب امیرکلایه در این است که از اکوسیستم دریاچه‌ای برخودار است و این اکوسیستم موجب شده است که انواع پرندگان مهاجر در آن زمستان گذرانی کنند.

عاشوری ادامه داد: مدیریت زیست بومی برای همه تالاب‌های استان ضروری است و برای تحقق اهداف این مدیریت باید از جوامع محلی و بومی بیشتری بهره ببریم.

وی تصریح کرد: یکی از فواید موثر برگزاری این کارگاه‌ها تبادل اطلاعات بین نمایندگان دستگاه‌ها بود که منجر به افزایش حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه خواهد شد.

مسئول دبیرخانه تالاب‌های گیلان گفت: حضور ذینفعان و افزایش مشارکت افراد محلی موجب می‌شود که مدیریت زیست بومی امیرکلایه در سطح بالاتری اجرا شود.

محمدرضا سلحشور نماینده دفتر فنی استانداری گیلان گفت: برگزاری چنین کارگاه‌هایی می‌تواند خروجی خوب و موفق برای تالاب‌های استان داشته باشد.

وی افزود: برای احیاء تالاب‌ها راه‌حل‌ها مشخص است و به دلیل بین ‌المللی بودن، ضروری است در برخی موارد اعتبارات ملی نیز اختصاص یابد.

سلحشور ادامه داد: تالاب‌ها از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌ها هستند و حفاظت از آنها اثر خیلی زیادی بر بخش اقتصادی، محیط زیست و ... آن منطقه دارند و موجب پایداری منطقه نیز می‌شوند.

وی تصریح کرد: همکاری دستگاه‌ها و جلب مشارکت مردمی در اجرای اهداف مدیریت زیست بومی بسیار موثر است و باید ارتباط بیشتری بین دستگاه‌ها و مردم ایجاد شود.  


نظر شما :