برگزاری نخستین رویداد شتاب طراحی لباس اجتماع بانوان در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرانزلی

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۶ کد : ۲۹۰۱۹ اخبار اخبار مراکز به روایت تصویر
نخستین رویداد شتاب(استارت آپی) طراحی لباس اجتماع(اداری و رسمی) بانوان در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرانزلی در روز دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرانزلی برگزار گردید.
برگزاری نخستین رویداد شتاب طراحی لباس اجتماع بانوان در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرانزلی

ضرورت طراحی لباس متناسب با فرهنگ و هویت جامعه اسلامی، از بزرگترین دغدغه های فکری صاحبنظران و مسئولین حوزه فرهنگ می باشد. مد نقش تعیین کننده ای در انتخاب پوشاک دختران و بانوان دارد و وجود این طرح‌های خلاقانه و نوآور در راستای نمایش هویت فرهنگی ایرانی، می‌تواند تغییری در مد کشور ایجاد کند و به سلیقه افراد سمت و سو دهد و عفاف و حجاب بانوان در عین حال با خوش پوشی پوشاک ایرانی - اسلامی در هم آمیزد.حضور طراحان لباس و تحصیل کرده‌های رشته طراحی دوخت و همچنین مانتوها و لباس‌های متنوع زنانه در استارت آپ ها، حاکی از رشد و تجربه کاری آنها در طراحی و تولید لباس‌های ایرانی  اسلامی دارد. اما در این عرصه به نظر می‌رسد که کمبودهایی وجود دارد تا طراحان لباس ایرانی اسلامی بتوانند تولیدات ارزشمند و مورد استقبال را در حوزه پوشش ایرانی اسلامی که مؤلفه مهم آن عفاف و حجاب است، ارائه دهند.

هدف از برگزاری این استارت آپ، ارائه طرح های نوین و خلاقانه بر پایه هنر ایرانی برای مشتریان و همچنین فعالین این حوزه برای الگوگیری است و می‌توان بیش از پیش، فعالان حوزه لباس را به سمت عرضه آثار متناسب با لباس ایرانی اسلامی هدایت کرد. هدف دیگر این استارت آپ، نقش طراحی لباس ایرانی - اسلامی با بهره گیری از نقوش اسلامی در جهت هویت بخشیدن به فرهنگ و هنر ایرانی می باشد. همچنین میزان اهمیت پوشاک را در بحث هویت، بررسی و تحلیل می کند و در صدد پاسخ گویی به این هدف است که طراحی لباس با استفاده از الگوهای اسلامی - ایرانی در شکل بخشیدن به شخصیت، فرهنگ و هنر یک جامعه تاثیر بسزایی دارد.

دستاوردهای احتمالی  برگزاری رویداد:

  • استقرار در مرکز نوآوری پوشاک مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندرانزلی و استفاده از امتیازات آن.
  • حمایت سرمایه گذاران فعال در حوزه پوشاک از ایده های برتر.
  • دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان ارشد و استان طراحی لباس حاضر در استارت آپ.

جهت برگزاری استارت آپ طراحی لباس اجتماع اداری و رسمی بانوان، با برگزاری نشست های تخصصی با ریاست منطقه آزاد بندرانزلی و فروشگاه های زنجیره ای خاطره وهمچنین اساتید مطرح علم مذکور و نیز انتخاب تیم داوری، زمینه لازم جهت برگزاری رویداد مذکور فراهم گردید و در مرحله بعد تاریخ و زمان برگزاری رویداد  برنامه ریزی گردید.

معرفی حامیان رویداد:

1.سازمان جهاددانشگاهی استان گیلان

2.مرکزنوآوری پوشاک جهاددانشگاهی بندرانزلی

3.فروشگاه زنجیره ای خاطره

4.سازمان منطقه آزادانزلی

داوران این جشنواره ریحانه طالبی، لیلا گلرخ و جواد حکمت نیا از مدرسین بنام و شایسته استان گیلان و منتور این استارت آپ،دکتر شهره بیروتی مدیرگروه فرهنگ و هنر مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بندر انزلی بود که پس از بررسی 8 ایده ارائه شده، 3 ایده برتر انتخاب و معرفی گردید.

معرفی طرح های نهایی برتر:

ردیف

طرح های برتر

نام و نام خانوادگی ارائه دهنده

عنوان رتبه/امتیاز

1

طراحی خلاقانه لباس اجتماع اداری و رسمی بانوان با الهام از نقوش اسلامی و ارائه طرحی نوآورانه در راستای معرفی لباسها با هویت ایرانی-اسلامی در بازار منطقه آزاد بندرانزلی

مروارید کیوان سرشت چوکامی

رتبه اول/92

2

طراحی خلاقانه لباس اجتماع اداری و رسمی بانوان شاغل در بخش اداری منطقه آزاد بندرانزلی با الهام از رنگهای غالب منطقه در راستای یکسان سازی هویت بصری پوشش زنان شاغل در منطقه آزاد بندرانزلی

نرجس جعفری

رتبه دوم/85

3

طراحی خلاقانه لباس اجتماع اداری و رسمی بانوان با الهام از نقوش هندسی اسلامی و ارائه طرحی نوآورانه در راستای معرفی لباسها با هویت ایرانی-اسلامی در بازار منطقه آزاد بندرانزلی

سیده طاهره قریشی چوکامی

رتبه سوم/78


( ۱ )

نظر شما :