سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان مطرح کرد

خون بند ناف؛ منبع غنی سلول‌های بنیادی/ارائه تسهیلات حمایتی به خانواده‌ها در گیلان

۰۱ آذر ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۶ کد : ۵۰۸۶۷ اخبار پژوهش و فناوری عمومی
سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان گفت: خونی که در دوران بارداری مادر در بند ناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می‌شود، منبع غنی از سلول‌های بنیادی به خصوص سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که می‌توان در روند درمان بیماری‌های بدخیم، تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری نقص سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار گیرد.
خون بند ناف؛ منبع غنی سلول‌های بنیادی/ارائه تسهیلات حمایتی به خانواده‌ها در گیلان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان دکتر حمیدرضا مسکنی امروز در نشست با اصحاب رسانه که با حضور مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان در رشت برگزار شد با اشاره به اهمیت ذخیره خون بند ناف در تضمین سلامت آینده هر فرد، اظهار کرد: جمع‌آوری خون بند ناف نوزاد در هنگام تولد، می‌تواند به درمان بیماری‌های کودکان در سال‌های آینده نظیر انواع سرطان‌های خون، تالاسمی، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی و کم خونی‌های مادرزادی کمک کند.

وی با بیان اینکه بیش از یک دهه از فعالیت نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در استان می‌گذرد، افزود: ۲۰ هزار نوزاد سال گذشته در استان متولد شده‌اند که فقط ۲۵۰ نمونه خون بند ناف ذخیره شده که با توجه به آثاری که این عمل دارد می‌طلبد خانواده‌ها نسبت به این موضوع آگاهانه و هوشمندانه عمل کنند.

مسکنی بیان کرد: بانک خون بند ناف شرایطی را فراهم می‌کند تا سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف تحت شرایط خاصی جمع آوری و ذخیره شود و اگر زمانی به سلول‌های بنیادی برای پیوند نیاز داشتیم، این منبع ارزشمند به راحتی در دسترس قرار خواهد گرفت و می‌توان برای پیوند از آن استفاده کرد.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان اضافه کرد: خونی که در دوران بارداری مادر در بند ناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می‌شود، منبع غنی از سلول‌های بنیادی به خصوص سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که می‌توان در روند درمان بیماری‌های بدخیم، تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری نقص سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: مادران از هفته ۳۵ بارداری یعنی حدود یک ماه قبل از زایمان می توانند جهت تکمیل پرسشنامه‌ها و مشاوره به دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در استان مراجعه کنند. هزینه‌ ذخیره خون بند ناف، حدود ۶ میلیون تومان هزینه دارد که برای نگهداری سالانه هم در سال مبلغی حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود. که به منظور تسهیل شرایط برای خانواده‌ها تفاهم‌نامه‌ای با بانک قرض‌الحسنه رسالت منعقد شده تا افراد بتوانند با بهره‌مندی از تسهیلات راحت تر نسبت به ذخیره خون بند ناف اقدام کنند.

در ادامه محمدحسین احمدی، دبیر نهاد مردمی رسالت در گیلان گفت: بانک قرض‌الحسنه رسالت با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با رویان در خصوص ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به خانواده‌ها، این آمادگی دارد که در قالب وام با کارمزد دو درصد زمینه لازم جهت بهره‌مندی خانواده‌ها از امکانات بانک خون بند ناف رویان فراهم شود.

وی افزود: خانواده‌ها پس از عضویت غیرحضوری در شبکه بانکی رسالت و انجام اعتبار سنجی می توانند به راحتی و ارزان از مزایای بانک قرض‌الحسنه رسالت بهره‌مند شوند. تسهیلات به حساب رویان واریز می‌شود تا فرآینده ذخیره‌سازی خون بند ناف رویان انجام گیرد.


نظر شما :