تفاهم نامه همکاری آموزشی مشترک جهاددانشگاهی گیلان با سازمان نظام کاردانی ساختمان استان

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۱۱۳۳ اخبار آموزشی
تفاهم نامه مشترک معاونت آموزشی سازمان جهاددانشگاهی گیلان با سازمان نظام کاردانی ساختمان استان پیرامون برگزاری دوره آموزشی ایمنی، بهداشت حرفه ای و محیط زیست (HSE) ویژه اعضاء و سایر دوره های عمومی، تخصصی و تخصصی پیشرفته ویژه خانواده های اعضا منعقد شد.
تفاهم نامه همکاری آموزشی مشترک جهاددانشگاهی گیلان با سازمان نظام کاردانی ساختمان استان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان، میرمسلم رهبرهاشمی معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی گیلان در جلسه امضای تفاهم نامه آموزشی با سازمان نظام کاردانی استان گیلان، اظهار کرد: عزم و اراده سازمان نظام کاردانی استان برای دانش افزایی ستودنی است، این در حالی ست که فعالیت های این سازمان به دلیل برخی از سیاست های آموزشی در سطح ملی تحت شعاع قرار گرفته اما سازمان کاردانی با درایت هیئت مدیره خود بر خلاف برخی از سازمان های مشابه به دنبال پویایی و تحرک در مسیر دانش افزایی و بهره گیری از دوره های آموزشی مهارت محور است.

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به فعالیت ها و دوره های آموزشی جهاد دانشگاهی، افزود: علاوه بر اینکه اعضای نظام کاردانی از دوره های آموزشی مورد تفاهم بهره مند می شوند، خانواده های آنان نیز می توانند از سایر دوره های آموزشی عمومی،تخصصی و تخصصی پیشرفته جهاددانشگاهی با تخفیفات ویژه بهره مند شوند.

وی به مزیت های دوره های آموزشی اشاره کرد و گفت:  افراد با شرکت در دوره های آموزشی جهاد دانشگاهی می توانند اقدام به راه اندازی بازارکار خصوصی کنند و همچنین با ترجمه مدارک خود از این گواهینامه ها به عنوان دوره های مهارتی بین المللی بهره برداری نمایند.

رهبرهاشمی ادامه داد: باتوجه به تغییر برنامه های راهبردی از سال گذشته در معاونت آموزشی سازمان جهاددانشگاهی گیلان با هدف پیاده سازی سیاست های کلان و الگویی واحدهای پیشرو کشور در حوزه آموزش و همچنین با بهره گیری از نیروهای تحصیلکرده جوان ضمن بروز کردن محتوای آموزشی دوره ها، به دنبال تخصصی تر کردن دوره های مهارت آموزی برای جوانان جویای کار و حرفه هستیم.

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام کاردانی  در گیلان، افزود: جهاددانشگاهی به عنوان بزرگترین شبکه آموزشی معین از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در کشور محسوب می شود که می تواند در اجرای دوره های مذکور در چهار زیر گروه؛ ایمنی ویژه اعضای هیئت مدیره پیمانکاران و کارفرمایان،ایمنی ویژه کارگران،ایمنی ویژه مسئولین ایمنی(دوره عمومی) و شناسایی اثرات و ارزیابی ریسک به متقاضیان ارائه خدمات آموزشی کند.

وی با بیان اینکه انعقاد چنین تفاهم نامه هایی برای سایر نهادها و ارگان های متقاضی قابلیت اجرا دارد، تصریح کرد: علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پرتال معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی گیلان به آدرس http://www.gujd.ir مراجعه کنند و یا با شماره های 0133435 و 01333362274 تماس حاصل کنند.

رضا رحیمی پور، رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان گیلان در ادامه با اشاره به پتانسیل های جهاددانشگاهی، اظهار کرد: در راستای بهره مندی اعضای نظام کاردانی از دوره های آموزشی ابلاغی وزارت کار مبنی بر دوره بهداشت حرفه ای، ایمنی و محیط زیست (HSE) در محل کار طی امضای تفاهم نامه مشترک با معاونت آموزشی جهاددانشگاهی استان گیلان دوره مذکور برگزار می شود.

وی گفت: درحال حاضر نظام کاردانی گیلان 2 هزار و 954 نفر عضو دارد که هزار و 150 نفر دارای پروانه اشتغال در پایه های 3، 2 و 1 در بخش اجرا و نظارت هستند . کاردان ها بازوان اجرایی در پروژه های مختلف عمرانی کشور می باشند که متاسفانه با توجه به نادیده گرفتن توان بالقوه آنها، باعث دلسردی شان شده و اکثر آنها در حال ارتقاء سطح تحصیلی و به طبع مهاجرت از نظام کاردانی به نظام مهندسی می باشند. چنانچه این روند ادامه پیدا کند مطمئنا در آینده خلاء این قشر فنی در پروژه های مختلف مشاهده خواهد شد.

رحیمی پور تصریح کرد: از آنجایی که کار ساماندهی معماران تجربی طبق دستور العمل صادره از اداره کل راه و شهرسازی بر عهده سازمان نظام کاردانی ساختمان استان گیلان است؛ تعداد 550 نفر معمار تجربی در سه پایه 1، 2 و 3  نیز در بخش سازندگان حقیقی فعالیت دارند.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان گیلان تصریح کرد: در حال حاضر در استان گیلان به ازای هر کاردان 7 نفر مهندس هستند که این آمار از نظر استاندارد بایستی تقریبا برعکس باشد و طی بررسی  های بعمل آمده آمار فوق در کل ایران نیز به همین صورت هست.

وی ادامه داد: هدف هیات مدیره سازمان نظام کاردانی استان گیلان برای اینکه بتواند اعضای محترم را حفظ کرده که این امر باعث بقای سازمان نیز می گردد؛ این است که بتواند در کنار پیگیری جهت گرفتن امتیازات مختلف (سهمیه نظارت و اجرا) در زمینه فراهم نمودن امکانات رفاهی برای آنها نیز تلاش نماید که انعقاد تفاهنامه با جهاد دانشگاهی یکی از همین موارد است و تمام اعضاء و خانواده آنها بتوانند از این موقعیت بدست آمده بهره مند شوند تا ضمن آموزش و فراگیری علوم مختلف بتوانند جذب بازار کار شده و از تخفیفات ویژه آنها نیز استفاده نمایند.


نظر شما :